was successfully added to your cart.

Koszyk

POWIĘŹ czym jest i dlaczego warto o nią dbać?

POWIĘŹ czym jest i dlaczego warto o nią dbać?

POWIĘŹ czym jest i dlaczego warto o nią dbać?

Magazyny fitness, blogerzy zajmujący się zdrowiem, fizjoterapeuci i sportowcy nie mówią o ostatnio niczym innym. Najnowsza wiedza dotycząca powięzi, oparta na wielu badaniach klinicznych uznawana jest za rewolucyjne odkrycie w świecie sportu i współczesnej fizjoterapii. Przyczynia się równocześnie do pojawienia całkiem nowego podejścia do bólu, metod jego leczenia oraz wykonywania treningu.

Powięź to tkanka w formie opaski, bardzo odporna na uszkodzenia. Otacza mięśnie, ścięgna i kości kolagenową tkanką łączną. Powięź wspiera i chroni nasze ciało, nadając mu formę i sprężystość. A jednak jest ona czymś więcej niż tylko pasywną osłoną ochronną. Powięź może skurczyć się jak mięśnie, przekazuje siłę mięśni i zawiera receptory bólu oraz inne receptory czuciowe. Dlatego nazywa się ją również organem czuciowym wewnątrz ciała. Nawiasem mówiąc, powięź kształtuje jego wewnętrzną architekturę, ponieważ zawiera włókna kolagenowe i jest zwartą tkanką łączną, która utrzymuje nas w określonej formie. Krótko mówiąc, warto zwrócić uwagę na powięź, pielęgnować ją i dbać o nią.

Kondycja naszej powięzi, a sprawność fizyczna

Ta z pozoru mało znacząca tkanka spełnia bardzo  ważną funkcję w życiu każdego z nas. Jeżeli lekceważymy jej znaczenie,  narażamy się na ból, ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu czy po  prostu na sztywność stawów i mięśni powodującą dyskomfort w naszym  codziennym życiu. Nasz układ ruchu, jak każda maszyna,  wymaga regularnego i  odpowiedniego „naoliwiania”. Tylko kiedy nasze  mięśnie oraz stawy są  zdrowe, elastyczne i sprężyste, a nasz układ  krążenia działa  prawidłowo, zapewniając odpowiednie dotlenienie i  nawodnienie układu  mięśniowego, jesteśmy w stanie z łatwością wykonywać  ruch w pełnym  zakresie i w każdym kierunku. Nasza mobilność i  gibkość w bardzo  wysokim stopniu uzależniona jest od jakości  działania powięzi i stopnia  jej nawodnienia.

Co zaburza działanie powięzi?

Zmiana struktury powięzi, która może być spowodowana fizjologicznie przez proces starzenia, brak ruchu lub przeciążenie, może ograniczyć funkcjonalność naszej powięzi. Tkanka łączna przechowuje jedną czwartą wody w organizmie, dostarcza pokarm komórkom i organom, a nawet zawiera komórki odpornościowe. Ma zdolność samoodnowy, a w przeciagu roku „wymienia” około połowę włókien kolagenowych. W trakcie naszego życia znacznie zmniejsza się stopień nawilżenia, a także ilość substancji własnych organizmu, takich jak kolagen i kwas hialuronowy. Z powodu tej utraty struktura powięzi zmienia się, robi się sztywniejsza i zaczynają się zbijać. Tkanka staje się coraz bardziej twarda.

Ale tak nie musi być. Istnieją sposoby na utrzymanie elastyczności tkanki powięziowej. Ponieważ tkanka łączna reaguje wyjątkowo dobrze na ucisk, naciąganie i ugniatanie, masaże, a także regularną aktywność ruchową i rozciąganie. Suplementy diety mogą również pomóc w utrzymaniu homeostazy własnego kolagenu i kwasu hialuronowego oraz elastyczności tkanki powięziowej. Regulatpro® Arthro, który został opracowany specjalnie dla powięzi i stawów, może zapewnić tutaj idealne wsparcie.

Leave a Reply

POWRÓT